Sonyazi.Com

« | »

Osmanlıda Tılsımlı Gömlek Nedir

Osmanlı padişahlarına ait tılsımlı gömlekleri geçtiğimiz günlerde yapmış olduğum Topkapı Sarayı ziyaretinde gördüm ve merak saldım. Osmanlılarda Tılsımlı gömlek nedir ve bu birbirinden ilginç üzerinde geometrik şekiller ve yazılar bulunan gömlekler ne amaçlı kullanılır.
tılsımlı gömlek
Birçok padişaha ait tılsımlı gömlekler Topkapı Sarayında sergilenmektedir. Osmanlılarda tılsımlı gömlek padişahlar tarafından nazardan korunmak, şifa bulmak ve savaştan galip gelmek gibi amaçlarla giyilirdi. Tılsımlı gömlekleri ilginç kılan ise farklı ve hala çözülemeyen bir dokuma tekniği ile dokunmuş olması, dokumasında 8 bin çözgü ipliği kullanılmasıdır. Tılsımlı gömlekler padişahlar, şehzadeler için yaptırılır ve 3-4 yıl gibi uzun dönemlerde dokunurdu.
tılsımlı gömlek
Bu tılsımlı gömlekler üzerinde Hadis-i Şerifler, Kuran-ı Kerim’den ayetlerin yanı sıra Osmanlı tarihinden bazı bilgilere rastlanmaktadır. Örneğin Hürrem Sultan’ın II. Selim için yaptırdığı tılsımlı gömlek üzerinde taht kavgalarından bahsederken şehzade Mustafanın nasıl öldürüldüğü anlatılmaktadır.

Birçok padişaha ait tılsımlı gömleklerde hala çözülmemiş sırlar, yazılar bulunmaktadır.

Yazar: Tarih: 15/02/2017.

Kategori: Makale

« | »


Son Yazılar


Sayfalar