Sponsorlu Bağlantılar

nükleer enerjinin yararları ve faydaları

8 6

Nükleer enerjinin birçok fayda ve riskleri bulunur. Günümüzde birçok ülke enerji üretiminde nükleer enerji yöntemini tercih etmektedir. Nükleer enerji üretim ve verimliliği açısından büyük avantajlar sağlasa da beraberinde büyük risklr taşır.

Nükleer enerjinin yararlarına değinecek olursak en başında verimlilik gelmektedir. Nükleer enerji santrali termik santrallere göre üç kat daha fazla verimlidir. Ayrıca diğer elektrik santralleri gibi çevreye zarar vermezler aksine tamamen doğayla barışıktırlar. Birçok ülke enerji ihtiyaçlarını nükleer enerji istasyonlarıyla sağlamaktadır.
nükleer
Nükleer enerjinin zararları ve riskleri ise insan sağlığına olan etkisiyle ortaya çıkmıştır. Nükleer enerji atom çekirdeklerinin parçalanmasıyla elde edildiği için ortama radyasyon yayılmaktadır. Radyasyon ancak özel binalar ve kurşun mezarlarda muhafaza edilebilir. Radyasyon sızıntıları insan sağlığı ve gelecek nesiller için tehdit oluşturur. Çeşitli hastalıklara (kanser, tümör) neden olan radyasyon aynı zamanda engelli bireylerin doğmasına büyük etkendir.