Sponsorlu Bağlantılar

Günümüzde Oyalar Danteller Nerede Kullanılır ?

3 42

Hepimiz hatırlıyoruzdur eminim, televizyonun üstünden inen üçgen şeklinde olan dantelleri oyaları. Geçmişte çok moda olan danteller oyalar şimdi eski popülaritesi kaybetti. Peki şimdi bu geçmişin en moda süs eşyaları ne alemde ? ! Cevabı yazımızda …
Her annenin oğlunun veya kızının çeyizi için hazırladığı el emeği göz nuru danteller ve oyalar şimdilerde pek yüzüne bakılmıyor.Geçmiş dönemlerde evimizin her köşende, her kenarında, her yerinde gözümüze çarpan bu danteller ve oyalar şimdlerde yatak odalarında, nevresim takımlarında , yastıklarda, yorganlarda, perdelerde, vitrin takımlarında az da olsa kullanılıyor. Anadolunun bazı bölgelerinde havlu kenarları süslemesi olarak dantel kullanılır.
Oyalar ise hala Anadolu da kullanılmaktadır. Köylü kızların başlarını örttüğü yemeni adıyla bilinen baş örtüsünün kenarlarını süslemekte kullanılıyor. Anadoluda oya işlemeciliğinin püf noktalarından birisi de el emeğinin çok değerli olması. Fabrikadan çıkan motifler ne kadar güzel olsa da el emeğiyle yapılan oyalar daha değerli. Yine Anadolu da evlenen kızın çeyizde mutlaka bir oya takımı olur.