Sponsorlu Bağlantılar

Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kompozisyon

3 36

Milletin kendi egemenliğini elinde tuttuğu ve belirli aralıklarla seçtiği yöneticilerle bunu kullandığı yönetim şekline Cumhuriyet denir. Cumhuriyet yönetim tipinde egemenlik sadece ve sadece milletindir. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ise bunu “Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir.” sözleriyle dile getirmiştir.

Ülkemizde Cumhuriyet 29 Ekim 1923 yılında ilan edilmiş ve bundan sonraki yıllarda aynı gün 29 Ekim Cumhuriyet bayramı olarak kutlanmıştır. Cumhuriyetin ilanı ile Monarşi’den halk egemenliğine geçen yönetimle birlikte halk yönetimde seçtiği milletvekilleri ile direk söz sahibi olmuştur.
turkbayragi
Cumhuriyetin ilanı 19 Mayıs, kongreler ve genelgeler sonucunda ortaya çıkmıştır. Mustafa Kemal ve arkadaşları bu genelge ve kongreler sonrasında kurulan meclise Cumhuriyeti bir teklif olarak getirmiş daha sonra kabul edilmiştir. Bu teklif ile devletin adı Türkiye Cumhuriyeti olarak değiştirilmiş ve ilk Cumhurbaşkanı olarak Mustafa Kemal Atatürk seçilmiştir.

Cumhuriyet ilk zamanlar 101 pare top atışı ile kutlansa da daha sonraları tüm yurtta büyük bir coşkuyla kutlanmıştır.

Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kompozisyon yazısı cumhuriyet kompozisyon, cumhuriyet bayramı kompozisyon, 29 ekim kompozisyon, cumhuriyet konulu kompozisyon gibi arama sonuçlarında görüntülenir.


Etiketler: