Sponsorlu Bağlantılar

Beslenme Alışkanlıklarının Sağlık Üzerindeki Etkileri Nelerdir ?

5 45

Beslenme alışkanlıklarımız sağlımızı doğrudan etkilemektedir. Sağlıklı ve uzun yaşamak herkesin istediği bişeydir. Peki nasıl sağlıklı ve uzun yaşanır ? Dengeli ve yeterli beslenme sağlımızı çok etkiler.
Dengeli ve yeterli beslenmemizi etkileyen bazı faktörler var, ekonomik imkanlar, yaşam tarzı, psikolojik ve fizyolojik yapımız, çevresel koşullar, tüketmiş olduğumuz besinler diye listeyi uzatabiliriz.
Sürekli aynı şeyler ile beslenmek yaşantımız ve sağlımızı olumsuz etkileyecektır.
Sağlıklı beslenen bireylerin vücut dirençleri, hastalıklara karşı koyma süreleri daha iyidir. Metabolizması daha iyi çalışan insanların vücutlarında kan dolaşımı daha hızlı olacaktır.
Günümüzde hızda yaygınlaşan fast food ürünler, dondurulmuş ürünler, konserveler, GDO’lu besinler derken sağlıklı doğal ürünlere ulaşmamız epey zorlaştı. Çocuk sahibi anne babaların dikkat etmesi gereken bir noktaysa çocuklarının ne yiyip içtiği. Küçük yaşlarda abur cubur yerine meyve sebze ile beslenen çocukların gelişimi daha güzel olduğu tespit edilmiştir.
Daha sağlıklı beslenmek için, gazetelerin sağlık sayfalarını, tv programlarını, internet sitelerini takip edebilirsiniz. Ufak bir hatırlatma, medyada yer alıyor diye her besin sağlıklı olacak diye birşey yok, tedbiri elden bırakmamak lazım.