Sponsorlu Bağlantılar

Agız ve dis saglıgı

2 43

Ağız sindirim sisteminin başlangıcıdır bütün besinler ağız yoluyla alınır ve sindirim sistemine ulaşır. bu yüzden ağız ve diş sağlı çok önemlidir.. Bu yüzden ağız temizliğine çok önem vermeliyiz ağız kokusu genellikle diş çürümelerinden kaynaklanır . Bu yüzden ağız sağlığımza çok önem vermeliyiz.

Ağzınızın Temiz olması Size Özgüven verir konuşurken gülerken daha rahat davranırsınız. diş çürüğü ve ağız kokusu çevrenizce rahatsızlık oluşturur .. Kısacası Ağız ve diş sağlığı sosyal iletişimini ve davranışlarınızı yakından etkiler..
dis
Yapılan araştırmalar sonucu çocukların çoğunda diş çürümesine rastlanmıştır diş cürümeleri ağızda kalan bakteriler ve diş aralarında kalan yemek artıkların oluşmaktadır.. dişlerin çürümesine neden olnan besinler genellikle karbonhidtarlı yani şeker içeren besinlerden oluşmaktadır.

Dişlernizin düzenli olarak temizlenip fırçalanmaması dişlerin aralarında kalan besin artıkları bakteriler tarafından parçalanır.Bakteriler tarafından parçalanan besin maddelerinin oluşturduğu asitler dişin minesini oyar. dişte oluşan oyuklar zamanla derinleşir ve büyür.Sert mine delindikten sonra alttaki yumuşak tabakaya ulaşır. Burada çürük daha hızlı ilerler. Önce dişte hassasiyet sonra ağrılar başlar. Tedavi edilmediği taktirde çürük pulpa denilen dişin özüne ulaşır. İltihaplanmalar meydana gelir. Geç kalındığında da apse görülü


Etiketler: